Doprava ZDARMA pri nákupe nad 100€

Kontakt   |   Navigácia k nám   |   0902 891 888   |  obchod@ezonatur.sk

Na čo je lecitín?

Palivo pre telo, stavebný materiál pre bunkové membrány, dôležitá zložka pri práci pečene, mozgu a nervového systému. 

Pomáha normalizovať hladinu cholesterolu v krvi a metabolizmus lipidov, je potrebný ako pre rastúce telo, tak aj pre ľudí v zrelom veku.

Čo je lecitín? Lecitín objavil v roku 1850 francúzsky vedec Maurice Bobly, ktorý izoloval lipidovú zložku z mozgu a vaječného žĺtka a nazval ju lecitín. Takmer o 90 rokov neskôr, v roku 1939, bola podobná frakcia získaná zo sójových bôbov, vtedy sa nazývala esenciálne fosfolipidy.

Prečo telo potrebuje lecitín?

Lecitín môžeme nazvať ochrancom bunkových membrán. Taktiež obnovuje biosyntézu a kontroluje odbúravanie cholesterolu, podporuje trávenie a rovnomerné vstrebávanie tukov a zlepšuje funkciu pankreasu.

 Ak žijete v chudobnom prostredí, vaše aktivity sú spojené s intenzívnou duševnou prácou alebo fyzickou prácou, určite by ste mali zahrnúť lecitín do svojej každodennej stravy, aby ste si udržali zdravie a zabránili chronickým patológiám.

Máte niektoré z ťažkostí spomenuté nižšie? Tak siahnite po lecitíne:

  • poklesy krvného tlaku
  • zhoršená koncentrácia
  • zábudlivosť
  • zmeny nálady a podráždenosť
  • závraty a bolesti hlavy
  • problémy so spánkom

 Po 50 rokoch je lecitín pre telo veľmi dôležitý: odporúča sa užívať ho ako prevenciu pred stareckou demenciou a rozvojom Alzheimerovej choroby. 

Problém aterosklerotických vaskulárnych lézií nestráca svoj význam už mnoho rokov.  Prínos lecitínu je v tom, že znižuje viskozitu krvi, znižuje riziko trombózy, zlepšuje mikrocirkuláciu, čo priaznivo ovplyvňuje celkový zdravotný stav. 
Pre ľudí trpiacich aterosklerózou je prítomnosť lecitínu v strave dvojnásobne potrebná. Fosfolipidy majú tendenciu zvyšovať aktivitu lipoproteínovej lipázy, špeciálneho enzýmu, ktorý riadi metabolizmus tukov v tele, najmä vo vnútri cievnej steny. Tento enzým rozkladá lipidy a „vynáša“ cholesterol z cievnej steny. Ničí chylomikróny (elastické „kvapôčky“, v podobe ktorých sa tuk transportuje krvným obehom). V dôsledku týchto štiepnych reakcií dochádza k deštrukcii lipoproteínov s veľmi nízkou hustotou, ktoré predstavujú hlavné nebezpečenstvo pre cievy a aktívne sa podieľajú na tvorbe aterosklerotického plátu. Tento proces vedie k zníženiu hladiny cholesterolu a triglyceridov, čo priaznivo ovplyvňuje ako kvalitu života pacienta s aterosklerózou, tak aj prognózu výsledku ochorenia. 

Lecitín a pečeň

Lecitín priaznivo pôsobí na obnovu a ochranu pečene, chráni ju pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia. Pomáha pečeni vykonávať funkciu čistenia krvi od jedov a toxínov. Lecitín je súčasťou mnohých hepatoprotektorov (na ochranu a podporu pečene). Lecitín a fosfolipidy, ktoré z neho v organizme vznikajú, sú súčasťou stavebnej jednotky pečene. Z týchto látok dokáže vytvárať nové zdravé bunky. 

Z čoho sa vyrába lecitín? Dnes výrobcovia lecitínu najčastejšie používajú rastlinné suroviny – slnečnicu, repku, sóju. Najpopulárnejšie na trhu sú sójový lecitín a slnečnicový lecitín. Z vaječných žĺtkov je možné vyrábať, je to však mnohonásobne drahšie, čo ovplyvňuje aj cenu pre spotrebiteľa. Ťažko povedať, ktorý lecitín je lepší. Pri výbere lecitínu si vyberte taký, ktorý má označenie „non-GMO“.

Lecitín sa oplatí užívať aj pri diagnostikovaných ochoreniach: poškodení pečene, hepatitíde A, B a C, ateroskleróze a ischemickej chorobe srdca, rekonvalescencii po infarkte, mŕtvici, ochoreniach kĺbov a pretrvávajúcich poruchách trávenia. 

Kde kúpiť lecitín?

Značka Artlife zahŕňa čistý lecitín aj funkčné produkty, ktoré ho obsahujú v zložení:

Lecitín je 100% prírodná, bez GMO, fosfolipidová frakcia sóje (t.j. sójový lecitín).

Presvedčte sa sami:

https://ezonatur.sk/nervova-sustava/lecitin-300-g/https://ezonatur.sk/nervova-sustava/lecitin-300-g/