Popis
Úľava, zdravie, hebkosť.
Levanduľa dentata, levanduľa zúbkatá, patrí medzi najkrajšie levandule.
Možno ju spoznať podľa ich listov, ktoré vyzerajú, ako by boli vykrajované a skutočne mali zúbky.
Má veľmi intenzívnu bohato aromatickú vôňu, v ktorej sa mieša vôňa levandule a rozmarínu. Veľmi dlho kvitne, od začiatku leta až do neskorej jesene.
Najväčšie využitie tejto levandule je v parfumérstve a kozmetike.
Bežne je uvádzaná pod anglickým názvom francúzska levanduľa alebo levanduľa strapcová.
BENEFITY ESENCIÁLNEHO OLEJA LEVANDUĽA
- Môže pomôcť zlepšiť náladu a znížiť stres.
- Vôňa, ktorá pomôže odprevadiť k spánku.
- Možný pomocník pri bolesti.
- Podporuje zdravú pokožku a vlasy.
- Pomôže s ranami.
- Pôsobí ako antioxidant.
- Môže zapôsobiť ako ochrana proti komárom a moliam (nakvapkajte pár kvapiek levandule na keramický / papierový difuzér a zaveste do špajze).
- Môže pomôcť zmierniť bolesti hlavy (inhalujte aspoň 15 minút alebo vtierajte v nosnom oleji spolu s esenciálnym olejom mäta do zadnej časti krku a na spánky).
Aplikácia:
Pre aplikáciu na pokožku zrieďte esenciálny olej levandule so za studena lisovanými rastlinnými olejmi BEWIT.
Staňte sa autorom a namiešajte si s BEWIT Essential Base Oil svoj ideálny prostriedok zostavený na mieru potrebám vašej pleti.
Ak doplníte ošetrenie pleti esenciálnym olejom levandule v nosnom oleji niektorou esenciálnou vodou BEWIT, bude vaša pleť viac hydratovaná, zjemnená a spolupôsobenie prispeje k rýchlejšiemu upokojeniu pokožky. Táto synergia je vhodná najmä na suchú a problematickú pleť. Esenciálna voda je tiež ideálna na dočistenie pleti.
NAHLIADNUTIE DO HISTÓRIE LEVANDULE
Latinský názov levandule je gerundiom od slovesa umývať sa – lavare, pretože sa jej kvet používal na ovoňanie vody na umývanie.
Jej klas sa považoval za amulet, ktorý chráni pred nepriazňou osudu, posadnutosťami a démonmi. Bol to talizman, ktorý prikláňal osud k rozkvetu a plodnosti.
Vôňa levandule spoločne s jej pôvabom spôsobili, že sa stala symbolom cnosti a čistoty duše, ale aj krstu.
Levanduľa naprieč storočiami
Levanduľu ako bylinu používali pri liečbe chorých už Egypťania, Gréci, Rimania a Arabi. Často sa pestovala v blízkosti práčovní a využívala sa na prevoňanie podláh, kedy sa uplatnila pri ničení hmyzu, vrátane bĺch, ploštíc a vší. Dodnes sa dáva aj do skríň ako ochrana proti moliam.
Egypťania používali levanduľu na mumifikáciu a ako parfum. Keď bola v roku 1923 otvorená hrobka kráľa Tutanchamóna, bola údajne cítiť slabá vôňa levandule, ktorú bolo možné odhaliť aj po 3000 rokoch.
V Biblii bol levanduľový olej používaný na pomazanie a uzdravovanie.
Rimania používali levanduľový olej na kúpanie, varenie a čistenie vzduchu.
Odporúčala ju sv. Hildegarda z Bingenu, ktorá ju radila používať na udržiavanie čistého charakteru, v roku 1660 Richard Surflet napísal, že vydestilovaná voda z kvetov levandule obnoví stratenú reč a uzdraví mrákotne a choré srdce.
Kúzelná moc levandule
Levanduľa mala v histórii aj kúzelnú moc – V Ríme si ľudia o Svätojánskej noci opatrovali klások levandule, aby zahnali čarodejnice, v Toskánsku bola účinná proti uhranutiu detí, v Kalábrii ju ženy prisudzovali moc ochrániť ich pred manželovým týraním.
V stredoveku sa o nej tradovalo, že je to dobré afrodiziakum, ktoré zaistí vernosť a pritiahne milenca.